Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výlet do Jindřichova Hradce

Výlet do Jindřichova Hradce 18.10.2016

Jindřichův Hradec je město v Jižních Čechách přibližně 50 km od Českých Budějovic, tam kde plochá krajina Třeboňské pánve přechází v kopcovitou oblast tzv. České Kanady.

Nejstarší zmínka o městě pochází z počátku 13. století. Od roku 1410 je jeho jméno již uváděno se současným názvem Jindřichův Hradec. Je to podle Jindřicha I., zakladatele významného rodu pánů z Hradce (jedna z větví Vítkovců), se kterými jsou dějiny města úzce spjaty. V roce 1604 vymírá rod Vítkovců po meči a pro Hradec nastává období postupného úpadku. Ten se  podařilo zastavit ve 2.polovině 18. století.

Ve městě se zrcadlí rybník Vajgar (Malý a velký) a městem protéká řeka Nežárka.

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací včetně rozsáhlého zámku, který se vypíná nad rybníkem Vajgar. V současné době má město kolem 22 tisíc obyvatel.

To je jenom velice stručná historie.


Do města jsme se vydali z Českých Budějovic vlakem. Pohodlná jízda v čistém a příjemném vlaku trvá 1 hodinu. Od nádraží do středu města jsme použili autobus MHD, protože někteří z nás mají problémy s pohybem. Vystoupili jsme na nábřeží Vajgaru a dali se do centra. Po chvilce jsme přišli na „dolní náměstí“, kde je Sousoší Nejsvětějsí Trojice. Na náměstí jsou krásné staré domy, nevíte na který se dřív podívat. Na náměstí je také stará radnice (Chlebnice). Z náměstí jsme prošli uličkou k zámku a prohlédli si tři nádvoří zámku. Můžete tu vidět také arkády, kašnu, rotundu, hladomornu. Oknem se dá nahlédnout také do černé kuchyně, kde údajně jednou v roce vařila „Bílá paní“ sladkou kaši. Na každém nádvoří je vidět něco zajímavého. Vedle zámku je opravený pivovar. V pivovaru žil několik let Bedřich Smetana, který zde jedny z prvních svých skladeb. Od pivovaru přijdete k muzeu. V muzeu si nesmíte nechat ujít Krýzovy jesličky. Je to pohyblivý betlém, který byl vyroben ručně. Obsahuje množství postaviček, některé jsou v pohybu. V muzeu jsou zajímavé expozice. Nemůžete vynechat expozici věnovanou slavné pěvkyni Emě Destinové. Najdete zde i další zajímavosti.

Nedaleko muzea stojí kostel Na nebevzetí Panny Marie. Krásné jsou tu vánoční půlnoční mše, zvláště když napadne sníh. Vedle kostela je vyznačený 15.poledník. Múžete získat i certifikát o jeho překročení. V Jindřichově Hradci jsou také známé gobelínové dílny. Kostel Svatého Jana Křtitele je využíván muzeem. Kolem vánoc jsou zde např. výstavy různých druhů betlémů.

Historické památky i celé město je pečlivě udržováno. Centrum j epěší zonou. Také tu byly filmovány některé filmy. Ve Fruku se vyrábí Tuzemský rum (s plachetkou). Z Jindřichova Hradce pochází veslař Václav Chalupa. Mohla bych psát o mnoha dalších významných lidech, kteří pocházeli z Jindřichova Hradce nebo o dalších zajímavostech, se kterými se tady můžete setkat. Jednou z novějších je „Zpívající fontána“ v Růžové ulici.

Zvládli jsme toho dost vzhledem k našim možnostem. Účastníkům se tady líbilo a nejsou proti tomu podniknout sem další výlet a vidět i další zajímavosti.

Počasí nám přálo, cesta domů byla opět příjemná. Vrátili jsme se navečer, unaveni, ale s krásnými zážitky.

 

 

 

jin.hradec_3_.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

jin.hradec.jpg

 
 

 

Poslední fotografie


FacebookArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2017 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Statistiky

Online: 2
Celkem: 151819
Měsíc: 1949
Den: 75