Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rekondiční pobyt v Hojsově Stráži 17.5.-27.5.2012

Šumava - Hojsova Stráž

hojsova-straz-028.jpgVe dnech 17.5.-27.5.2012 se uskutečnil rekondiční  pobyt parkinsoniků na Šumavě.

Konečný počet byl 27. Někdo dříve někdo později našel penzion Bílá Strž, kde jsme byli ubytováni. Penzion je u lesa, blízko vlakové zastávky. Vlaky ale neruší. Bydlelo se většinou po 2. Naštěstí meteorologům nevyšla předpověď počasí na dny, které jsme na Šumavě byli. Celých 10 dní bylo krásné počasí, sluníčko, jenom jeden den v noci pršelo. Šumava se nám mohla ukázat v plné kráse, a také to udělala.

Mimo běžného programu - ráno rozcvička,cvičení, logopedie - po obědě vycházka, hry, výlety, relaxace .Probíhaly různé soutěže  Jeden den jsme si udělali výlet vlakem z Hamrů do Železné Rudy. Pro mnoho lidí bylo zcela nepochopitelné, že městečko Železná Ruida má 3 nádraží. Ale pan výpravčí, který také prodával lístky, to vzal s humorem a do vlaku jsme nastupovali všichni se správnými jízdenkami. Mnoho  lidí nejelo také dávno vlakem.

K úspěchu celodenního výletu přispělo samozřejmě počasí a také Šumava tour, kdy jeho majitel, řidič autobusu a průvodce v jedné osobě nás seznámil s různými zajímavostmi místního kraje, které v průvodci nenajdete. Lanovkou jsme vyjeli na Velký Javor 1456 m, nejvyšší bod celé Šumavy a Bavorského lesa. Většina vystoupala až na vrchol. Odměnou byl překrásný výhled do kraje a na vrcholky Šumavy.

Potom jsme ještě pokračovali do Bodenmais, městečko sklářů a skla. Mohli jsme vidět skláře při práci, dokonce ve dvou sklárnách. V prodejnách bylo tolik krásných věcí, že jsme nevěděli na co se dříve podívat. Ve sklárně JOSKA  jsme mohli také obdivovat poháry, které se zde vyrábějí pro vítěze světového poháru v lyžování.  

Vycházky a výlety odpovídaly zdatnosti jednotlivých účastníků. Ti nejzdatnější byli až u vodopádu Bílá Strž, další u kaňonu, kde jezdí vlak a je zde krásná vyhlídka na Ostrý s jeho dvěma vrcholy, někdo na vycházce do lesa, někdo na houbách. Opravdu rostou, jak můžete vidět na obrázku. Všechny našla Lidka Harsová. 

Také jsme navštívili usedlost a dílny  našeho účastníka JIrky. Bylo to příjemné odpoledne a obdiv k parkinsonikovi, který je dost mladý, přesto nic nevzdává a vymyšlí a vyrábí věci, které jsou pěkné, a také takové, které usnadní život parkinsonikům. Přejeme aby to Jirkovi hodně dlouho vydrželo.

Přednáška lékaře MUDr Trnky byla zajímavá. Už téma mluví samo za sebe - Léčba bolesti. Pro parkinsoniky velmi aktuální. Opět nové poznatky pro účastníky rekondice.  

10 dní uteklo jako voda, a nastal čas balení, a samozřejmě loučení. Bylo nám trochu smutno, ale tady jsme zapoměli aspoň z části na naše každodenní trable. Snad pobyt pomohl většině účastníků i psychicky. Bylo to setkání s přáteli. K úspěchu celého pobytu přispěl ale personál penzionu. Nic nebylo nemožné, cokoliv jsme potřebovali, bylo. I jídlo bylo výborné. Co nám chybělo? Snad kousek toho zdraví...- .

Poděkování patří také všem účastníkům. Byla to výborná parta lidí se kterými jsem strávila 10 dní pobytu na Šumavě. Pro takové lidi to stojí za to něco dělat.                                                                                

 Šindelářová - vedoucí rekondice v Hojsově Stráži

 

 hojsova-straz-065.jpg

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Hotel Bílá Strž

 

 

Poslední fotografie


FacebookArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2017 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Statistiky

Online: 2
Celkem: 150012
Měsíc: 2188
Den: 75