Jdi na obsah Jdi na menu
 


Já a můj Klub Parkinson Plzeň

 215.jpg
 Já a můj klub

 
 Jsem parkinsonik již 14 let. Nejsem pesimista. Je mi 65 roků. S tím parkinsonem,
 což je pěkný zmetek, se musíme prát a bojovat proti němu. Nejlepší při tom boji,
 je nebýt sám. Parkinson mi hodně vzal, ale také hodně dal. Dal mně hodně
 dobrých kamarádů. Vzájemně si pomáháme.
 V Plzni jsme si založili klub. Naší hlavní činností je cvičení. Jsme rozděleni
 do třech skupin. Máme možnost cvičit pod odborným dohledem školené
 fyzioterapeutky. Já cvičím skoro každý den.
 Klub v Plzni byl založen před více než třemi roky. Impulzem k založení klubu
 byla odborná přednáška panů docentů Jecha a Urgošíka, o chirurgické léčbě PN.
 Přednášky se zúčastnilo asi 15O posluchačů. Náš přípravný výbor tam rozdal
 přihlášky do Parkinsonovy společnosti. Při ustavující schůzi klubu byl zvolen
 výbor ve složení p.Vágner, pí. Škarvanová, pí.Hroncová, pí.Boučková. Prvním  předsedou jsem se stal já. Paní Věra Škarvanová se stala hospodářkou, paní  Hroncová jednatelkou a paní Boučková kronikářkou. Stanovovali jsme si postupné  cíle. Prioritou bylo léčebné cvičení. Dlouho se nám nedařilo zajistit cvičební  prostory, a proto jsme se obrátili na prvního náměstka hejtmanky pana Milana  Chovance. Ten nám vyjednal cvičení v prostorách doktora Karla Pitra. Zde jsme začali cvičit pod dozorem školených cvičitelek. Cvičence jsme rozdělili do  skupinek po cirka 6 cvičencích. Důvodem byly malé rozměry tělocvičny. Výhodou je osobní kontakt s terapeutkou. Ta dbá na  správné provedení cviků a také správnost dýchání. Během doby však došlo k  přirozenému úbytku cvičících. Důvodem byl např. vysoký věk, zdravotní problémy,  ale i malá vůle některých parkinsoniků.
 Zakoupili jsme také permanentky do plaveckého bazénu na Slovanech. Ty však byly  málo využívané, tak jsme je na další pololetí již nekoupili. Starobní a  invalidní důchodci mají, při vlastnění plzeňské karty, možnost chodit plavat  zdarma.
 Dalším významným pomocníkem v boji s parkinsonem jsou tzv. rekondiční pobyty.  Jsou pořádány naší společností, většinou celostátně. Koordinátorem těchto  pobytů je pan Václav Fiedler, místopředseda společnosti. Na rekondicích panuje  poměrně přísný režim. Účastníci jsou povinni jej dodržovat. Cvičí, chodí na  procházky, zúčastňují se odborných školení a přednášek. Bývají zde přítomny i  logopedky. Ty procvičují naše neohebné jazyky a také paměť. Pacienti, kteří mají  doporučení svého neurologa, mohou cestovat s doprovodem. Já sám jsem se  zúčastnil několika rekondicí. Nejčastěji ve Štíkově u Nové Paky. Více než  5O-členná skupina pacientů a terapeutů, vytvoří již během několika dnů, báječnou  partu. Většina se zúčastňuje různých soutěží. Navazují se četná přátelství.
 pobyt uteče jako voda a  my se rozjíždíme do svých domovů.
 Náš Plzeňský klub začíná, v poslední době, žít klubovým životem. Navázali jsme  spolupráci se seniory Plzeňského kraje a s Centrem zdravotně postižených.  Senioři nám nabízejí různé výlety, vycházky, zájezdy a vstupenky na kulturní  akce. Centrum tělesně postižených nám umožňuje za symbolický poplatek, konat ve  svém zařízení členské schůze (většinou první středa v měsíci). Uspořádali pro  nás Kurzy počítačové gramotnosti.
 Někteří naši členové organizují různé akce pro naše členy. Na podzim to např.  byla  Výstava hub v Plasech. Také jsme navšívili blízké městečko Přeštice, kde  jsme si prohlédli Městské museum. Hezká byla také návštěva u lidové řezbářky. U  té jsme byli dokonce 2x. V době vánoční totiž vystavuje své betlémy. To se ale  musí vidět. Prostě nádhera. Do nedaleké Třemošné jsme zajeli navšívit ortopeda  MUDr.Jacenka. Jeho přednáška o našem pohybovém ústrojí byla poučná a zajímavá. V  Domě Exodus jsme si prohlédli rehabilitační zařízení paní Zahradnické. Budeme  uvažovat o možné spolupráci při nápravě parkinsonických problémů.
 Náš člen pan Sadílek připravuje na celostátní úrovni " Akci Vladař". Bude
 spojena s několika přednáškami. To však má být překvapení. Určitě se někteří z  nás, zúčastní výstupu na bájnou horu Říp. Již se těším na své kamarády.
 S PK Č.Budějovice plánujeme rekondici na Šumavě v Hojsově Stráži.
 Činností je více než dost. Je jen škoda, že účast na práci našeho klubu se
 nezúčastňuje více členů.        Vágner Luboš
 
 

 

http://i.imedia.cz/miss?zoneId=seznam.email.text2&source=60_69&lang=cs&referer=email.seznam.cz&count=1&r=0.832986

http://i.imedia.cz/miss?zoneId=seznam.email.text3&source=zena&lang=cs&referer=email.seznam.cz&count=1&r=0.575067

 


 

 

 
 

 

Poslední fotografie


FacebookArchiv

Kalendář
<< červen >>
<< 2017 >>
Po Út St Čt So Ne
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Statistiky

Online: 2
Celkem: 150012
Měsíc: 2188
Den: 75